Péter Vörös: Opatrovatelia ťažko zdravotne postihnutých na istoty Smeru stále iba čakajú

Vörös Péter
Sociálne cítenie vládnej strany zlyháva paradoxne pri ľuďoch, ktorých by mal štát podporiť medzi prvými. Myslí si to poslanec NR SR za Most-Híd a člen parlamentného výboru pre sociálne veci, Péter Vörös.

Otvorený list rodičov ťažko zdravotne postihnutých detí a opatrovateľov hendikepovaných osôb adresovaný prezidentovi, predsedovi vlády, ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny a všetkým poslancom Národnej rady SR je podľa poslanca NR SR za Most-Híd Pétera Vörösa dôkazom toho, že sociálne cítenie vládnej strany zlyháva pri ľuďoch, pre ktorých je podpora zo strany štátu priam nevyhnutnosťou.

 „Sami v liste uvádzajú, že prichádzajú o sociálne istoty a sú na okraji záujmu. Keď takto popisujú svoju situáciu, tak mi z toho vychádza, že istoty, ktoré Smer ľuďom sľubuje, im dopriate nie sú. Stále na nich čakajú, a to napriek tomu, že toto čakanie je pre nich obrovským luxusom,“ reagoval na list Péter Vörös, ktorý sa na Hodine otázok v NR SR opýtal ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, či sa plánuje požiadavkami uvedenými v liste zaoberať. „, Ak neberiem do úvahy jediné stretnutie zainteresovaných, ktoré sa uskutočnilo na schôdzi Výboru NR SR pre sociálne veci, tak sa zatiaľ pre týchto ľudí vlastne nič neurobilo. Aj keď minister prisľúbil nápravu, nemôžem sa zbaviť pocitu, že vládna strana si dáva v súvislosti s reálnou systematickou podporou týchto ľudí poriadny nadčas,“ poznamenal člen Výboru NR SR pre sociálne veci. Ako pripomenul, osoby, ktoré sa prakticky nonstop venujú svojim deťom a blízkym, ktorých opatrujú, nežiadajú až tak veľa. „Chcú zavedenie osobnej zodpovednosti posudkových lekárov za ich posudky. Požadujú, aby sa im nekrátili dôchodky len preto, že opatrujú chorého člena rodiny. A túžia len po tom, aby ich štát nechal žiť, veď ho odbremeňujú: suplujú vlastne ústavnú starostlivosť, ktorú štát týmto hendikepovaným ľuďom tým pádom zabezpečovať nemusí,“ dodal parlamentný poslanec za Most-Híd s tým, že  jediným spôsob, ako situáciu dotknutej skupiny ľudí zlepšiť, sú zmeny v príslušnej legislatíve.

Zdielať: