Problémy seniorov pri poskytovaní sociálnych služieb vláda vôbec nerieši

Správa ombudsmanky Jany Dubovcovej potvrdila, že seniori sú zraniteľnou skupinou a ich skutočné problémy sa zo strany vlády neriešia dostatočne. Most-Híd podľa Bélu Bugára má veľký záujem túto situáciu zmeniť čo najskôr.

Problematickým nie je len prístup k sociálnym službám pre seniorov, ale aj situácia v domovoch sociálnych služieb. „Problém má niekoľko rozmerov od ekonomickej dostupnosti, pracovných podmienok zamestnancov, či  materiálneho vybavenia. Tie sa však dajú riešiť len pri komplexnom a systémovom prístupe, čo táto vláda na škodu seniorov nerobí,“povedal pre agentúru SITA predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
 
Strana Most-Híd si vysoko váži prácu všetkých zamestnancov v sociálnych službách, ktorí pracujú v náročnom prostredí, s vysokou mierou psychickej a v mnohých prípadoch i fyzickej záťaže. „Skvalitňovanie postavenia týchto zamestnancov, ktorí v rámci ohodnocovania patria k najnižšie zarábajúcim skupinám spomedzi pracovných kvalifikácií, je výzvou pre ďalšie obdobie a novú vládu, ktorá vzíde po voľbách v roku 2016,“ uviedol odborník Most-Híd pre sociálnu oblasť Peter Krajňák. Ako župný a mestský poslanec v Prešove má konkrétne skúsenosti s fungovaním týchto ústavov, ako aj celkovou situáciou v meste a regióne.
 
Zamestnanecké výhody pre ľudí pracujúcich v tomto prostredí sú podľa neho jeden z nástrojov pre kompenzáciu neľahkej a slabo ohodnotenej práce. „Mohlo by to byť napríklad formou zabezpečenia relaxačných pobytov alebo zdravotných rehabilitácií pre zamestnancov dlhodobo pracujúcich v tejto oblasti,“ doplnil Krajňák. Zámerom strany Most-Híd vyjadreným v programovom dokumente Občianska vízia je podľa neho jasná koncepcia poskytovania sociálnych služieb, ktorej súčasťou bude nielen materiálne skvalitnenie vybavenia, ale aj podpora nových sociálnych služieb.
 

Zdielať: