Rozhovor s Bélom Bugárom: My sme neprišli za Smerom pri zmene ústavy

Bugár Béla, a Híd elnöke/ Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Prioritou pre Slovensko je vláda troch pravicových strán, ktoré by robili systémové zmeny. Po voľbách bude nutné riešiť korupciu a problémy v zdravotníctve. Ako na to a s kým prezradil v rozhovore pre Aktuálne.sk predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

V parlamente prešla zmena ústavy v súvislosti s protiteroristickými opatreniami vďaka vašim hlasom. Prečo ste sa hlasovali s vládnou stranou Smer-SD?

Otázka je zle položená. Prečo hlasovala vládna strana s nami? Je potrebné vedieť, že návrh, ktorý sme podali úplne zmenil pôvodný návrh . Od začiatku sme hovorili, že balík antiteroristických zákonov nepodporíme v žiadnom prípade, lebo škodí občanom, ale vieme si predstaviť, že policajti budú mať namiesto dvoch dní, štyri dni. Práve preto, že pri odhalení trestnej činnosti súvisiacej s terorizmom potrebujete viac času. Jednak potrebujete nazbierať informácie aj zo zahraničia, preveriť datábazy. Aj pán Lipšic podal podobný návrh, obhajoval, že policajti potrebujú viac času, všetci opoziční poslanci zahlasovali za návrh Lucie Žitňanskej. Ale pri ústave, pri ktorej sa hlasovalo o tom istom, už nehlasovali. Takže je to potrebné, alebo  nie?

Vieme, že pri podobných hlasovaniach už ide skôr o politiku, ako o obsah.

Ale v našom prípade nie. Tak buď je to potrebné a správne, alebo nie je.

Narážam skôr na tých, ktorý ten návrh teda pri konečnom hlasovaní nepodporili.

Od začiatku tvrdíme, že momenálne nám na Slovensku terorizmus nehrozí. Ústava hovorí len toľko, že ak by to bolo potrebné, tak policajti majú viac času. Budúci rok sme predsednícka krajina, takže musíme byť pripravení aj na nové hrozby. Teraz kričia najmä tí, ktorí v prípade migračnej krízy od začiatku hovorili to, čo Robert Fico. Napríklad Richard Sulík, ktorý hovoril, že ľudské práva neplatia pre každého, potom hovoril, že je potrebné prenajať v Afrike pôdu a tam ich premiesniť. Pán Procházka, ktorý celý čas bol ticho, neskôr  hovoril o tom, že on je autenticky hnedý. Zrazu títo ľudia kričia. Prečo by som mal robiť politiku podľa toho, že niekto z opozície jeden deň strčí hlavu do piesku a ďalší týždeň, keď zistí, že nálada je iná, tak to zmení.

V prípade spájania sa pri niektorých hlasovaniach opozície s koalíciou – hlavne pri citlivých témach – to vždy vzbudí emócie. Bolo tomu tak aj keď KDH hlasovalo so Smerom.

Ale my sme nikdy nekričali na KDH, že sú zradcovia. Stalo sa napríklad v prípade dôchodkovej reformy, celá opozícia okrem Most-Híd hlasovala za to so Smerom, dokonca nás chceli prinútiť, aby sme hlasovali aj za zmenu ústavy, ktorá mala zabetónovať stav, ktorý je teraz. My sme nerevali, že sú dohodnutí, lebo to je blbosť.

Kto prišiel za kým? Vy za Smerom, aby podporili váš pozmňujúci návrh, alebo Smer za vami, aby ste podporili zmenu ústavy?

Viete ako to bolo? Pani poslankyňa Žitňanská vystupovala za klub, že si vieme predstaviť v prípade policajtov predĺženie lehoty, ale len to. Keď podala pozmeňujúci návrh, v ktorom vypustila všetko, čo Smer navrhoval a ponechala len tú lehotu policajtom, Smer sa nás opýtal, či keď toto prejde, sme ochotní zahlasovať za ústavu.

Ale kto sa to opýtal?

Pán Pellegrini.

Vy ako predseda ste sedeli so Smerom?

Nie.

To sa mi nechce veriť. Takéto dohody vždy vznikajú za rokovacím stolom.

Často sedím hore pri predsedníckom stole a tak to bolo aj teraz, že pán Pellegrini sa ma v parlamente opýtal, na ako? A ja som mu povedal, ak prejde tento návrh, budeme za to hlasovať. Oni sa prispôsobili nám.

Vylučujete, žeby ste so Smerom rokovali?

Ale prečo by som rokoval? Nepotrebujem rokovať. Buď pochopia, že je to dobré, alebo nie.

Smer potreboval vás, tak možno oni kontaktovali vás.

Ale nemuseli. Pretože poznali naše stanovisko. Buď to prejde a zahlasujeme, alebo nie a dovidenia. Tam nie je o čom rokovať, my sme nehandlovali..

Ak by neprešiel návrh Lucie Žitňanskej, tak nehlasujete za ústavu?

Určite nie.

Urobil to Smer, pretože naozaj chcel, aby prešla aspoň táto zmena ústavy, alebo si istým spôsobom pripravujú pôdu do ďalšej spolupráce so stranou Most-Híd?

To sa musíte opýtať predstaviteľov Smeru. Nám najviac prekáža to, že môže vzniknúť jednofarebná vláda aj po voľbách, pretože to škodí Slovensku. Urobíme všetko preto, aby to tak nebolo. Práve my sme vyšli v marci s tým, že je nutné vytvoriť alternatívu vlády troch strán. Čakali sme dosť dlho na kolegov. Začali sme rokovať s KDH a Sieťou. Na trilaterálnych rokovaniach vyšiel pán Procházka s tým, že im by najviac škodilo, keby spolupracovali teraz so starými politikmi. Takže oni rozmýšľajú spôsobom, že teraz odkážu voličom, že so starými tvárami nechceme mať nič a po voľbách pôjdu spolupracovať. Tak ale to čo je? Preto nevzniká na druhej strane niečo, čo by presvedčilo voličov, že je to alternatíva, lebo to odmieta napríklad pán Procházka., ktorý sa vyjadril pred pár dňami, že si vie predstaviť aj spoločnú vládu so Smerom.

Vy tiež nevylučujete spoločnú vládu so Smerom?

Vylučuje to náš program. Viete si to predstaviť po tom,  čo štyri roky kritizujeme vládu? Rozdáva, nerobí systémové kroky, nerobí adresnú sociálnu politiku, nerieši spravodlivosť, schránkové firmy, malým a stredným podnikateľom nepomáha, o dôchodcoch ani nehovorím.

To, že sa nezhodujete programovo je logické, oni sú ľavica, teda sociálna demokracia, vy ste pravicová politická strana. Ale pri tvorbe programového vyhlásenia vlády sa tieto veci dajú doladiť. Mnohí pred voľbami hovoria s tým nie a po voľbách, keď sú karty rozdané, to je vždy inak.

Práve preto sme sa nikdy nevymedzovali pred voľbami a neurobíme to ani teraz. Pozitívny program máme. Vieme si predstaviť, ako zložiť budúcu vládu bez Smeru. K tomu potrebujeme tých, ktorí teraz váhajú. Mojím cieľom je presvedčiť občanov, že je tu alternatíva s našim programom Občianska vízia.

Smer tie voľby zrejme vyhrá a bude ten, ktorý bude pozývať na rokovania o zostavení koalície. Ak vás Robert Fico pozve na rokovania, pôjdete?

Nech je akákoľvek konštelácia, my budeme mať vždy rovnaké hodnotové a programové podmienky. Naším prvoradým cieľom je zmeniť smerovanie Slovenska. V žiadnom prípade nesmie byť jednofarebná vláda.

Ale to už ani Robert Fico nechce.

To nechcel ani teraz, on oslovil KDH aj nás, či by s ním nešli do vlády. Nešli sme. Pretože máme rozdielne hodnotové a programové priority. Vy si viete predstaviť, že sa Smer po voľbách zmení?

V politike je všetko možné. Ak budú vedieť, že potrebujú koaličného partnera, budú musieť v niektorých požiadavkách ustúpiť aj oni. Robert Fico sa aj na poslednom sneme Smeru vyjadril, že najlepšia pre Slovensko by bola stabilná dvojkoalícia.

Ja zasa tvrdím, že najlepšia pre Slovensko by bola trojkoalícia pravicových strán.

Máte namysli KDH, Sieť, Most?

Áno.

Ale ak tie percentá nebudú stačiť?

Naša snaha bola, len práve z druhej strany tá snaha nie je. To, že pán Procházka sa vyjadruje teraz tak a po voľbách bude konať inak, je jeho vec. Ja budem konať tak, ako teraz hovorím a to bez ohľadu na to, či je to populárne alebo nepopulárne.

Ak tie percentá ale nebudú postačovať na zostavenie vlády, ale pribratím ešte niektorej z pravicových strán – či už SaS, alebo OľaNo-Nova – by to bolo možné, čo spravíte?

SaS sme úplne nevylúčili, aj keď viem, že tam má KDH problém. S OľaNO je najväčší problém to, že nemajú v klube jednotný názor. A my nevieme, kto sa dostane do parlamentu. Máme zlé skúsenosti s OľaNO, aj oni zapríčinili to, že Robert Fico začal vládnuť o dva roky skôr. Veď keď sme šli do predčasných volieb, ich poslanci zablokovali rozpočet a Smer musel pomôcť znížením kvóra, aby rozpočet pred voľbami prešiel.

Vy sa netajíte tým, že Igor Matovič nie je pre vás prijateľný politik.

Pretože vždy predseda určuje smerovania strany.

Dá sa povedať, že mu nedôverujete?

Už párkrát sme na to doplatili.

Viete si predstaviť, žeby sa to po voľbách zmenilo, ak by bolo nutné pozvať ich do vlády?

Viete si predstaviť, že sa zmení štýl robenia politiky v OľaNO?

Ak OľaNO nie, radšej potom vláda Smeru?

Nie, mojou víziou sú tri strany a ak to bude potrebné, tak aj SaS.

Ale ak bude potrebných päť strán?

Ak bude potrebných päť strán, tak to bude vláda, ktorá nevydrží.

Čiže sa zopakuje rok 2012 a pôjdeme do predčasných volieb?

Samozrejme.

Bavme sa v potencionálnej rovine. Ak vás teda Robert Fico zavolá na rokovania a začne sa uvažovať o koalícii Smer-Most. Vy máte v strane dvoch veľkých odporcov – Luciu Žitňanskú a Františka Šebeja. Ak sa oni postavia proti tomu?

Vy si myslíte, že ja Smeru rozťahujem ruky, poďte na moju hruď.

To nie. Ale Lucia Žitňanská je väčším odporcom Smeru ako vy.

Ak si pozriete všetky moje vystúpenia, môžete vidieť, čo všetko kritizujem.

Tomu rozumiem. Mňa zaujíma, čo urobíte, ak sa títo dvaja postavia v strane proti koalícii so Smerom? Ustúpite?

Vždy sa príjima kolektívne rozhodnutie. Rozhodnutie nepríjima predseda. Najdôležitejšie bude aj tak to, či budeme mať hodnotový a programový prienik. Tam je Achilová päta.

Robert Fico vás považuje za jedného z najdôveryhodnejších politikov na pravej strane. Vy ste sa vyjadrili, že vás to teší. Sú takéto vyjadrenia aj odkazom pre Most-Híd?

Myslím si, že Smer len testuje svojich voličov, ako zareagujú na takúto možnosť. Zároveň nám to môže aj poškodiť.

Smer dnes ale nemá prečo mať záujem vám poškodiť, nakoľko ste jedna z ich povolebných možností.

Nikdy nemôžete vedieť, aké sú ich záujmy. A pre mňa nie je dôležité, čo si o mne myslia politici, ale voliči.

Keď hovoríte o voličoch, Smer má urobené interné prieskumy, koho by si želali ich voliči v koalícii. Máte aj vy takéto prieskumy?

Samozrejme, že máme interné prieskumy a dokonca aj kvantitatívne na veľkej časti voličov. My sme nezisťovali s kým do vlády, ale čo je pre voliča najdôležitejšie. Napríklad pre voliča na južnom Slovensku nie sú to len menšinové témy, ale pracovné miesta, zdravotníctvo a sociálne veci.

Robert Fico predstavil tretí sociálny balíček za jednu miliardu. Čo na neho hovoríte?

Problém je v tom, že vláda jednej strany nevie robiť adresnú sociálnu politiku. Oni v tých balíčkoch nevyberú tých, ktorí najviac potrebujú to ktoré opatrenie, ale rieši to celoplošne. Napríklad vlaky zadarmo dôchodcom bez ohľadu na výšku ich dôchodku. A ďalší problém vidíme v tom, že vláda dodnes nepredložila balíček s názvom protikorupčný balíček. Napríklad pán minister financií pri predkladaní štátneho rozpočtu povedal, že máme lepší výber daní.

Ale stále nie dostatočný.

Áno, ale máme väčší balík peňazí a my ho takto vyhodíme von oknom.

Minister financií Peter Kažimír povedal, že na tretí balíček chcú použiť peniaze z lepšieho výberu daní. Konkrétne spomenul, že máme na výbere rezervu 800 miliónov eur. Ak to tak je a vie o tom, čo potom robil štyri roky?

Zoberte si Rozpočtovú radu vlády, ktorá kritizovala, že príde nabudený poslanec Smeru, ráno si zrejme dal Red bull a pri rozpočte navrhne, že vyberieme o 200 miliónov eur viac na DPH. A na základe čoho? Toto je čo?

Podľa vás je reálne, aby sme vybrali o 800 miliónov eur na daniach viac?

Na to, aby sme mohli vyberať oveľa viac, musia sa zastaviť niektoré kšefty, kde vieme, že štátne orgány nekonajú.

Slovensko má veľkú dieru nie len v rozpočte, ale aj v boji proti korupcii. Čo ponúknete svojim voličom ako riešenie na zmiernenie korupcie?

Vláda Ivety Radičovej začala s tým, že platí len tá zmluva, ktorá sa dostane na internet. Takže viete to lepšie odkontrolovať. Ale to je len začiatok. Vy musíte zmeniť to prostredie, ktoré je okolo vás. My máme zákony, ktoré sú dostatočné. Len ich musia všetci, ktorých sa to týka, dodržiavať. Zároveň musíte urobiť prvý exemplárny trest, aby ľudia začali veriť, že máme nádej.

Vy ste sa už vyjadrili, že vám chýbajú systémové zmeny. Vláde to vyčítajú aj odborníci. Vláda sa takmer vôbec nevenuje zlepšeniu podnikateľského prostredia a podmienkam pre živnostníkov. Čo im ponúkate?

Ak sa porovnávame s okolitými krajinami, tak Slovensko má pre malých a stredných podnikateľov skoro najväčšie odvodovo-daňové zaťaženie. To je nutné zmeniť. Administratívne zaťaženie je obrovské. A potom, ako je možné, že príde sem nejaký zahraničný investor a dostane úľavu na pracovné miesta. A náš podnikateľ, ktorý tu žije, nedostane túto úľavu. My hovoríme, že aj on by mal dostať takúto úľavu.

Asi najväčším systémovým problémom je zdravotníctvo, ktoré je rozkradnuté, nemocnice sú zadĺžené, pacienti dlho čakajú na zákroky, poisťovne vytvárajú veľké zisky. Čo s tým?

V zdravotníctve sú potrebné systémové zmeny.

Ale aké? Všetci hovoria, že to je potrebné, ale nikto nenavrhne nič konkrétne?

Potrebujete manažéra, ktorý nebude mať so zdravotníctvom nič.

Myslíte ministra?

Áno. Manažéra, ktorý nebude mať nič spoločné s politikmi. Napríklad aj v nemocniciach, ak sa vymení vláda, to nemôže znamenať, že sa vymenia všetci manažéri v nich. Ak je ten riaditeľ odborník a robí, čo má, tak nato predsa nie je logický dôvod.

To ale stále nevyrieši problém zadĺžovania nemocníc.

Akože nie? Keď viete, kde je nutné ušetriť, tak to nastavíte správne.

Pred voľbami sa pravidelne otvára aj otázka menšín, najmä maďarská karta. Dnes to sú migranti. Budúcu vládu naozaj čaká riešenie aj tejto témy. Kvóty nepodporujete, v tom sa zhodujete s Robertom Ficom, žalobu odmietate.

My od začiatku hovoríme, že riešením nie sú kvóty. Riešením je podporiť tých, ktorí tu chcú žiť a majú možnosť získať azyl.

Ste aj vy za to, aby sme príjimali iba kresťanov?

Nie. My odmietame vyvolávanie strachu. Potom sa čudujeme, že referendum v Gabčíkove bolo zamietavé.

Nepodcenila Európa celú situáciu?

Jasné, že podcenila. Európska únia nevie promptne zasiahnuť, riešiť to.

Je ohrozený Schengen?

Hrozí to. Viacerí sa nechali počuť, že sú nové členské štáty, ktoré nie sú solidárne a je potrebné vyriešiť malý Schengen. Nedá sa vylúčiť, že môže vzniknúť takáto možnosť.

To by ale zásadne poškodilo celý systém únie vrátane nás.

Veď to. A práve preto sme odmietli žalobu, pretože to na kvótach nič nemení. Takže ak to nič nemení, tak načo sme to podali. Môže nás to poškodiť práve v tom, aby sme mohli vystupovať proti tzv. “malému Schengenu”.

Zdroj: aktuálne.sk

Zdielať: