Strana Most-Híd v Prešove predstavila programový dokument Občianska vízia 2016

Strana Most-Híd ponúka obciam s rómskou alebo rusínskou menšinou v oblasti Šariša, Zemplína a Spiša možnosť zapojiť sa do projektu obnovy obcí.

Pred pár týždňami na tento účel vytvorili na východe združenie Lávka, podľa modelu iniciatívy Purt, ktorá dlhodobejšie funguje na Gemeri a strana je jej partnerom. Už v máji dostane konkrétnu podporu deväť obcí z Prešovského samosprávneho kraja. Podľa krajského poslanca za Most-Híd Petra Krajňáka pôjdu prostriedky napríklad na opravu plota v obci v okrese Svidník, na zakúpenie krojov vo Svidníku a podobné aktivity. Týmto strana podľa jeho slov vstupuje na novú platformu adresnej podpory obciam na malé projekty. Táto platforma je súčasťou ich programového dokumentu s názvom Občianska vízia 2016, ktorý dnes predstavili v Prešove.

Ako uviedla poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská, dokument je určený pre celé Slovensko, pretože aj napriek tomu, že ako strana sú spájaní s tým, že sa venujú menšinovým otázkam, tak ako strana sú pre všetkých a dôraz na menšinové otázky je len bonusom. Ako prízvukovala, venujú sa nielen maďarskej menšine, ale majú samostatný program i pre rusínsku menšinu a pre riešenia otázok chudoby a rómskej menšiny žijúcej na Slovensku. Okrem toho sa v dokumente venujú aj hospodárskej politike, zahraničnej politike, ústavnému systému, právnemu štátu, vzdelávacej politike a zdravotníctvu.

Pre vidiek máme pripravený projekt Moja dedina, ktorý vychádza z toho, že veci, ktoré v minulosti fungovali, dnes už ako keby nefungovali. Potrebujeme vytvoriť v našich obciach a dedinách také podmienky, aby tam ľudia ostávali a našli prácu. Preto chceme podporiť lokálnu výrobu v jednotlivých obciach tým, že chceme nastaviť podporené mechanizmy, aby to, čo sa v dedine vyrobí, sa mohlo v dedine aj spotrebovať, povedala Žitňanská dnes v Prešove.

Na východe sú predstavitelia Mostu-Híd aj preto, že sa snažia rovnako husto ako v iných oblastiach Slovenska vybudovať štruktúry strany. V okresoch Svidník a Stropkov sa v tomto spoliehajú na nového okresného predsedu Michala Goriščáka a v okrese Bardejov na nového okresného predsedu a viceprimátora mesta Bardejov Vladimíra Savčinského.

Strana Most-Híd v Prešove zorganizovala aj Občiansky salón na tému Východ verzus západ - kultúrno-civilizačný spor? V kongresovej sále hotela Dukla v Prešove diskutovali o zahraničnej a bezpečnostnej politike poslanci NR SR Lucia Žitňanská a František Šebej, sociológ, pedagóg a diplomat Martin Bútora i bývalý štátny tajomník ministerstva obrany vo vláde Ivety Radičovej Róbert Ondrejcsák.


zdroj: TASR

Zdielať: