Tibor Bastrnák: Mali sme nádej

Väčšina zdravotných sestier dodržalo svoje slová a po uplynutí výpovednej doby opustili svoje zamestnanie. Zároveň, koncom februára, ďalším, vyše sto sestrám, uplynie výpovedná doba a vyše 300 pracovných miest ostane neobsadených.

Síce dobre poznáme súčasnú vládu, aj tak nás v tejto súvislosti prekvapuje jej nečinnosť: pokúša sa problém nenápadne zakryť. Napriek tomu spoločnosť vidí, že sestričky sa nesnažia dosiahnuť lepšie životné podmienky len pre seba, ale chcú vybojovať jeden lepší zdravotný systém pre pacientov. 

Hoci v uplynulých dňoch predstavitelia vlády vyhlásili, že pre dosiahnutie dohody sú ochotní pristúpiť ku kompromisom, napriek tomu sa mocní tejto krajiny stavajú k veci veľmi neseriózne. Vieme, že v slovenskom zdravotníctve klesol počet zdravotných sestier a lekárov, a práve preto je nepochopiteľné, že po výpovediach stoviek sestier príjmu zopár nových, niekoľko z nich prerozdelia a napokon vyhlásia, že je všetko v poriadku. Preto sme my, opoziční poslanci zvolali mimoriadnu schôdzu výboru a chceli sme osobne navštíviť regióny, ktorých sa tento problém týka najviac: prešovskú, trnavskú a žilinskú nemocnicu.

Na mieste sme chceli vidieť na vlastné oči situáciu, v akých sa nachádzajú, aby sme mohli vylúčiť všetky klebety. Hoci si myslím, že každý rozumný človek zjavne tuší, že vládou vyhlásené „všetko je v poriadku” je ďaleko od reality.

Ak chceme dosiahnuť fungujúce a lepšie zdravotníctvo, tak po marcových parlamentných voľbách sa musí vytvoriť taká vláda, pre ktorú bude zdravotníctvo prioritou. Aj keď je pravdou, že so zdrojmi nesmieme plytvať, treba povedať, že v systéme je stále málo financií. Prinajmenšom nestačia na bezplatnú zdravotnú starostlivosť – tak, ako sa to Ficova vláda pokúša nahovoriť občanom. My však vieme, že to tak nie je.

Pacienti si musia oveľa viac priplatiť za starostlivosť, ako v časoch, keď boli zavedené 20-korunové poplatky u lekárov - a to je nespravodlivé. Preto je potrebné, aby po voľbách zdravotníctvo charakterizovali tri slová: transparentnosť, efektívnosť a objektivita. Lebo to je záujem občanov, to je záujem pacientov. Zdravotníctvo potrebuje zmenu, ktorú máme v našich rukách.

Zdielať: