Tibor Bastrnák: Možná hrozba z predaja niektorých voľne dostupných liekov stále trvá!

Bastrnák Tibor
Tibor Bastrnák, poslanec NR SR strany Most-Híd interpeloval Viliama Čisláka, ministra zdravotníctva SR, vo veci nebezpečného lieku proti kašľu s účinnou látkou dextrometorfan, ktorý je napriek varovaniam ešte stále voľne dostupný a ohrozuje najmä neplnoletých

Ešte v polovici minulého roka média poukázali na jeden z voľnopredajných liekov proti kašľu, ktorý vo väčších dávkach pôsobí ako droga. Tieto upozornenia však zostali bez efektu a liek je naďalej voľne dostupný. 
„Považujeme za neprijateľné, že kompetentní ešte stále neobmedzili predaj voľne dostupného lieku o ktorom je známe, že má vo vyšších dávkach halucinogénne účinky, dokonca pri predávkovaní môže byť aj životu nebezpečný“ – vysvetľuje poslanec NR SR strany Most-Híd a podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Informácie o halucinogénnych účinkoch lieku sa už dlhšie nebezpečne rýchlo šíria na sociálnych sieťach, predovšetkým medzi mladými, čo ohrozuje stovky až tisícky neplnoletých. „Preto je vyjadrenie ministerstva zdravotníctva, že čaká do konca mesiaca na vyjadrenie Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vo veci preskripcie tohto lieku podľa strany Most-Híd neprípustné, najmä keď ide o neplnoletých, ktorí môžu byť vystavení aj nebezpečenstvu predávkovania sa“ – zdôraznil Tibor Bastrnák.

Tibor Bastrnák, poslanec NR SR a odborník na zdravotníctvo za stranu Most-Híd žiada od ministra zdravotníctva vysvetlenie, ako chce jeho rezort postupovať v záujme urýchleného vyriešenia problému s liekmi s účinnou látkou dextrometorfan.

„Podľa mojich informácií je takýchto voľne dostupných liekov s účinnou látkou dextrometorfan v našich lekárňach viac a preto je tento problém nutné vyriešiť čo najrýchlejšie a zároveň komplexne“ -dodal poslanec NR SR za Most-Híd. 

Zdielať: