Tibor Bastrnák: Smer v zdravotníctve premrhal štyri roky

Podľa poslanca Most-Híd Tibora Bastrnáka vláda v rezorte zdravotníctva zlyhala na plnej čiare, pričom minister Čislák nesie za tento stav spoluzodpovednosť. Preto poslanci Most-Híd budú hlasovať za jeho odvolanie.

Jedným z nesplnených cieľov vlády Smeru je podľa Bastrnáka aj vytvorenie jednej štátnej zdravotnej poisťovne. „Našťastie pre pacientov, ale aj všetkých občanov sa tento nezmyselný cieľ, ktorý premiér Fico bombasticky ohlasoval na tlačovkách, nepodarilo splniť,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave poslanec Bastrnák. Podľa neho súčasný stav vo VšZP ukazuje, ako by fungovala takáto jedna štátna poisťovňa. „Nebolo by to tak, že zmluvy s jedinou štátnou poisťovňou by získavali len kamaráti a príbuzní vládnej strany Smer?,“ spýtal sa Bastrnák, pričom narážal na čudné zmluvy podpisované vedením VšZP poslanec Bastrnák. Dokonca podľa neho aj premiér označil toto konanie za hlúposť, blbosť a chybu, čím priznal, že sa jedná minimálne o etické zlyhanie.

Veľkým problémom zdravotníctva je podľa Bastrnáka absolútna nečinnosť vlády v systémových opatreniach, ktoré by zlepšili súčasný nepriaznivý stav. „Jedinečnú šancu, že Smer-SD vládol sám nevyužil, preto si dovolím tvrdiť, že tieto štyri roky vládnutia Smeru v rezorte zdravotníctva sú premrhanými rokmi,“ uviedol poslanec Bastrnák. Poukázal pritom na chýbajúci systém kvality, pomalé zavádzanie e-Healthu, meškajúci DRG, či absenciu opatrení zvyšujúcich transparentnosť a efektívnosť celého systému. Podobne Smer nebol podľa Bastrnáka schopný riešiť požiadavky zdravotných sestier, zdravotníckeho personálu, ani lekárov. V konečnom dôsledku na túto nečinnosť podľa neho dopláca pacient. „Preto strana Smer, súčasný minister a predtým štátny tajomník Viliam Čislák nesú plnú politickú zodpovednosť za stav zdravotníctva na Slovensku,“ dodal na záver svojho vystúpenia poslanec Most-Híd Tibor Bastrnák.

Zdielať: