Tromfy v glotových rukávoch štátnych úradníkov

Minister Róbert Kaliňák sa v hre o efektívnu, spoľahlivú a otvorenú štátnu správu ( vládny projekt ESO) rozhodol hrať so skrytými kartami. Veď ako ináč si vysvetliť, že odmieta zverejniť dôležité analýzy plánu reformy štátnej správy ?! Svoj postoj, ktorý je v priamom rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám, minister vysvetľuje tým, že nechce dopredu zverejňovať, aké úrady sa budú rušiť, aby sa proti tomu nemohli vzbúriť štátni byrokrati. „ Ak by sme súperovi odkryli karty , náš úspech je limitovaný“, povedal. Určite však nejde len o to, že sa obáva tromfov, ktoré v glotových rukávoch skrývajú štátni úradníci.
Podľa vyjadrenia viacerých ministerstiev sú úradníkom analýzy už známe. Keďže z týchto analýz vychádza aj návrh štátneho rozpočtu, zjavne ide o „materiály programového alebo koncepčného charakteru“, ktoré je ministerstvo povinné zverejniť podľa zákona automaticky. Projekt vlády pod názvom ESO má priniesť do konca roku 2016 úspory 700 miliónov eur a najmä  zjednodušenie kontaktu občanov so štátnou správou prostredníctvom 72 osobitných klientských centier. Projekt s príznačným názvom  by mohol byť v rukách vlády skutočným tromfom, pokiaľ by neskrýval riziká, že na jeho konci bude zase len nižšia transparentnosť a vyššia korupcia.
Prednostovia nových inštitúcií majú byť totiž politickými nominantmi, ktorých podľa zákona vyberie minister vnútra a odobrí vláda. Pri sústredenom boji strany SMER-SD o obsadenie každého významnejšieho postu v štátnej správe vlastnými nominantmi nemôže byť pochýb o tom, že z týchto ľudí sa môže vytvoriť skupina miestnych „mocipánov“, pod vedením ktorých sa bude rozrastať korupcia a klientelizmus. 
S tým, že boj so štátnou byrokraciou bude ťažký, sa dá len súhlasiť. Nemožno však začať boj za otvorenosť a transparentnosť nezákonným zatajovaním dôležitých skutočností. Nikto  dnes nevie, či minister Kaliňák pripravil reformu naozaj dobre, či zruší niektoré inštitúcie a úrady preto, že sú naozaj nepotrebné,  alebo preto, že sa domnieva, že v nich nemá Smer vplyv. Ak sa majú zatvárať úrady, školy alebo nemocnice a množstvo ľudí má prísť o prácu, všetci priamo alebo nepriamo dotknutí musia mať príležitosť ohradiť sa a povedať svoje protiargumenty. To je podstata transparentnosti verejného života, o ktorú sa usilujeme už viac ako dvadsať rokov. Boj so štátnou byrokraciou sa dá vyhrať len za  podpory a tlaku širokej občianskej verejnosti. 

Zdielať: