Voľby do VÚC: Most-Híd sa posilnil v regiónoch

V sobotňajších voľbách do VÚC sa strane Most-Híd podarilo naplniť stanovené ciele  a teda výsledky hlasovania považujeme za úspech. Strana výrazne posilnila v regiónoch - a to viac ako osemnásobne. Namiesto doterajších dvoch krajských poslancov budeme mať v župných parlamentoch po novom spolu až 17 zástupcov. V mnohých prípadoch naši voliči svojimi hlasmi posunuli do krajských zastupiteľstiev úplne nové tváre. Štyria z našich zvolených kandidátov sa dostali do krajských žúp ako lídri – s absolútne najvyšším počtom hlasov v daných obvodoch. 

 

Most-Híd bude mať zastúpenie v šiestich z ôsmich krajov; sme nováčikmi v štyroch krajoch. Samozrejme, teší nás zastúpenie v tzv. severných krajoch, tak ako aj v Prešovskom samosprávnom kraji a Trenčianskom samosprávnom kraji. 

 

Je nám ľúto, že sa Józsefovi Nagyovi nepodarilo prebojovať do druhého kola v  boji o post župana Trnavského samosprávneho kraja, aj keď tento krok mu unikol sotva o pár desiatok hlasov.  Dôležitým v tejto súvislosti je odkaz pre pravicu, že sa dá zvíťaziť aj nad Tiborom Mikušom, ktorý získal iba 40 percent hlasov  a ďalší traja pravicoví kandidáti za nim po 18 percent. Naopak, mimoriadne nás teší úspech našich kandidátov v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde z 8 kandidátov strany na krajských poslancov, uspeli až 7 z nich. 

 

Najhoršou správou pre Slovensko v týchto voľbách je nízka účasť voličov, ale aj fakt, že predseda krajnej pravicovej nacionalistickej strany sa dostal do druhého kola v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

 

Je tu ešte jeden  zaujímavý fakt na záver. Verejná mienka, rôzne diskusné fóra svedčia o obrovskej nespokojnosti občanov s cestami, nemocnicami, sociálnymi zariadeniami, teda s tým, čo spravujú kraje. Ak je to tak, ako je možné že v prevažnej väčšine občania potvrdili v úrade existujúcich predstaviteľov? Odpoveď na túto otázku musia hľadať všetky politické strany.  V záujme skutočného fungovania zastupiteľskej demokracie na Slovensku. 

 

Zdielať: