Vynikajúci štart nováčika Józsefa Nagya vo výboroch Európskeho parlamentu

József Nagy/Nagy József
"Uspel som s návrhmi, lebo ich prínos občania pocítia," povedal europoslanec za Most-Híd.

 

Dva eurovýbory a drvivá väčšina poslancov dala novým pilotným projektom Józsefa Nagya v stredu (3.9. 2014) zelenú. V súvislosti s prípravou rozpočtu EÚ pre rok 2015 s obrovskou prevahou podporili v Bruseli členovia dvoch výborov Európskeho parlamentu návrhy, s ktorými prišiel József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most-Híd.

Takáto podpora výborov znamená skutočne veľký úspech, Nagyove návrhy totiž predznamenajú vznik takých projektov, ktorých prínos reálne pocítia aj občania vo svojich každodenných životoch. Obzvlášť za skvelý výsledok možno považovať aj to, že Józsefovi Nagyovi sa podarilo získať nielen podporu Európskej ľudovej strany - svojimi návrhmi si naklonil aj ďalšie frakcie Európskeho parlamentu.      

Výbor LIBE, ktorý sa zaoberá občianskymi slobodami, spravodlivosťou a vnútornými záležitosťami z celkového počtu ôsmich podaných projektových návrhov, podporil ako jediný návrh za EPP práve ten, ktorý predstavil József Nagy. 

Europoslanec za Most-Híd svoj projektový návrh predstavil pod názvom „Viac ako sused“, ktorým chce motivovať podnikateľov k používaniu dvojjazyčnosti. Cieľom tohto projektu je, aby informácie o produktoch či službách neboli vo viacerých jazykoch iba v prípade nadnárodných megaspoločností. „Chceme dosiahnuť, aby aj menší podnikatelia z regiónov dokázali svoje produkty a služby ponúknuť aj v jazyku susedného štátu. V záujme tejto iniciatívy vznikne európske logo s názvom ´Viac ako sused´, pričom právo na jeho používanie získa každý podnikateľ, ktorý sa do tohto projektu úspešne zapojí,“ vysvetli József Nagy.

Malí podnikatelia  sa môžu v tejto súvislosti uchádzať aj o finančnú podporu, ktorá im vykryje náklady spojené dvojjazyčným označovaním svojich výrobkov či služieb. Navyše, používanie nového loga Únie pre tieto účely bude pre týchto podnikateľov aj určitou formou prestíže. A v neposlednom rade bude znamenať pre nich či pre samotný región aj ekonomický prínos.

„Rád by som posmelil aj malých podnikateľov, aby prirodzene, v zrkadle s vlastných podnikateľských ambícií, svoje produkty či služby ponúkali aj v jazyku občanov susedných krajín. Toto by znamenalo významný profit aj pre Maďarov žijúcich na Slovensku. A v konečnom dôsledku by sme dosiahli postupne to, že regionálna viacjazyčnosť by sa stala samozrejmosťou a začalo by byť konečne celkom prirodzené, alebo ak chcete trendové, moderné, ´in´, či „šik” hovoriť  jazykom svojho suseda spoza hraníc,” priblížil József Nagy.

Druhý veľký úspech dosiahol europoslanec za Most –Híd na pôde Európskeho výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). V ňom poslanci mali možnosť hlasovať za 12 projektových návrhov, pričom podporu si vyslúžili iba štyri. Z nich bol úspešný opäť ako jediný projekt za EPP ten, ktorý predložil József Nagy. Europoslanec za Most-Híd viedol mnoho názorových diskusií o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP) medzi USA a EÚ. A preto navrhol dať tejto spolupráci konkrétny rámec, ktorý by ju systematicky zastrešil. Stredajšie výsledky hlasovaní vo výboroch už na budúci týždeň budú predmetom rokovaní  Európskej komisie.

 “Širokú podporu vo výboroch považujem za významný výsledok, ktorému predchádzali  dôležité rokovania. Viedol som ich aj v rámci Európskej ľudovej strany, pričom som pripravil pôdu na to, aby mohla vzniknúť spoločná dohoda aj s ďalšími frakciami.  Ešte máme síce v Európskom parlamente pred sebou hlasovanie o samotnom návrhu rozpočtu na rok 2015, no dúfam, že aj tam sa mi podarí získať podporu väčšiny poslancov. Veľmi sa teším, že sa mi podarilo presadiť dva také návrhy, ktoré budú mať konkrétny dopad na život občanov nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, či dokonca za jej hranicami,” dodal József Nagy.             

 

 

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
Image icon NAGY JOZSEF (2).jpg1.49 MB
Zdielať: