Zsolt Simon: Amatéri Ficovej vlády pripravujú Slovensko o stovky miliónov eur!

Simon Zsolt, a Híd alelnöke
Rezort pôdohospodárstva robí Slovensku hanbu, oberá krajinu o obrovské peniaze a občanov o pracovné miesta, vyhlásil poslanec NR SR a podpredseda Most-Híd, Zsolt Simon.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa Simona nezvláda úlohu riadiaceho či sprostredkovateľského orgánu pre cezhraničnú spoluprácu. „Čerpanie eurofondov v rámci tejto spolupráce je pod vedením kváziodborníkov zo strany Smer absolútne neefektívne.  Dokazuje to aj list, ktorý nám včera zaslala Európska komisia, aby diplomatickou cestou tak stopla program, ktorým sa má zabezpečiť rozvoj v pohraničnej oblasti s Rakúskom. A to aj preto, lebo sme mesiac nedokázali odpovedať na písomnú sťažnosť  Viedne ohľadom toho, že slovenský radiaci orgán, teda Jahnátkov rezort,  je v riadení projektov cezhraničnej spolupráce jalový, “ upozornil Zsolt Simon.

Ministerstvo podľa slov podpredsedu Most-Híd v pozícii riadiaceho orgánu totálne zlyhalo aj v pohraničnej oblasti s Maďarskom. „Maďarom chceme teraz odovzdať funkciu riadiaceho orgánu a tým verejne priznať, že sme neschopní čerpať prostriedky z eurofondov, ktoré majú slúžiť na vybudovanie cyklotrás, mostov či opravu ciest. Práve na takéto projekty bude na juhu Slovenska chýbať 183,4 miliónov eur. Nehovoriac o tom, že sa pripravíme aj o pracovné miesta, ktorých vytvorenie s tým úzko súvisí,“ vysvetlil poslanec za Most-Híd s tým, že v tejto súvislosti ani našu riadiacu úlohu pri projektoch pre oblasť hraníc s Českou republikou rozhodne nemožno považovať za dobrú. „Aj keď pri Česku nie sú jazykové bariéry, aj tam je nevyčerpaných vyše  106 miliónov eur. Smutnou pravdou je, že ani po vyše dvoch rokoch nieže nie sú schválené projekty, ale neexistujú ani výzvy. Naopak, v prihraničnej oblasti Slovensko – Poľsko, kde je radiacim orgánom poľské ministerstvo,  už beží druhé kolo výziev,“ pripomenul Zsolt Simon, ktorý situáciu označil za medzinárodnú blamáž. „Tam, kde je riadiacim orgánom Slovensko,  teda na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom a Českom, to jednoducho nefunguje. Tým prichádzame nielen o alokované prostriedky z eurofondov v objeme 378,6 miliónov eur, ale aj o reputáciu,“ dodal.

Zdielať: