Zsolt Simon: Fico pripravuje viac ako 20-tisíc občanov o majetok

Ministerstvo obrany veselo zverejňuje výzvy na predaj majetku v bývalom vojenskom obvode Javorina, hoci tento majetok zatiaľ nie je právne vysporiadaný.

 
Premiér Robert Fico chce obrať o majetok ľudí, ktorí vlastnia pozemky v bývalom vojenskom obvode Javorina. Upozornil na to dnes (19.3.) podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Ficovi pešiaci podľa Simona na parlamentnom výbore predložili pozmeňujúci návrh k novele zákona o pozemkových úpravách, podľa ktorého sa vytvorí register pozemkov bývalého vojenského obvodu Javorina, ten sa ale nezapíše do katastra nehnuteľností.
Praktiky ako v komunizme
„Už od roku 2003 prichádzali rozhodnutia o tom, že vojenský obvod Javorina zanikne a pôvodným vlastníkom prinavrátime majetok. Vlastníci si požiadali o majetok, ale vojenský obvod sa zrušil až 1. januára 2011. Dnes do návrhu zákona predložili Ficovi pešiaci návrh, ktorým pripravujú podľa mňa občanov o majetok,“ upozornil Zsolt Simon, ktorý praktiky pešiakov Roberta Fica prirovnal k situácii z čias komunizmu. "Robia to spôsobom ako kedysi komunisti v čase kolektivizácie. Aj tam spísali majetok, ktorý občania dali do družstva, ale v tom družstve s ním nevedeli nakladať," vysvetlil Simon.
Simon: Fico bráni vlastníkom nakladať s ich vlastníctvom
Bez preukázania vlastníctva v katastri nehnuteľností nebudú môcť podľa podpredsedu strany Most-Híd ľudia nakladať so svojim majetkom. "Takýmto spôsobom Fico pripravuje viac ako 20-tisíc občanov o svoj majetok," zdôraznil Simon. Ak by vláda chcela vyriešiť problém reštitúcií vo vojenskom obvode Javorina, tak by prijala osobitné ustanovenia, ktoré by presne popísali postup navrátenia pozemkov. "Fico bráni vlastníkom nakladať s ich právoplatným vlastníctvom. Takýmto spôsobom pripravuje občanov Slovenskej republiky o ich majetok a preto tento návrh by mal zo zákona vypadnúť," zdôraznil Zsolt Simon.
Pozemky sú  predmetom reštitúcie, tvrdí podpredseda Most-Híd
„Z môjho pohľadu môžem iba konštatovať, že nateraz na všetkých pozemkoch figuruje ako vlastník Slovenská republika. Tento majetok je v rukách ministerstva obrany, ktoré veselo zverejňuje výzvy, že predáva pozemky v bývalom vojenskom priestore. Predáva budovy, ktoré sú bezpochyby majetkom štátu, pretože ich postavil. Pozemky pod týmito budovami sú však podľa mňa predmetom reštitúcie a reštitučných nárokov, ktoré možno do dnešného dňa neboli posúdené. Poburuje ma, že takto pripravuje Fico desiatky tisíc občanov o majetok, “ dodal podpredseda strany Most-Híd.
Predseda parlamentu Pavol Paška len niekoľko minút po tlačovom brífingu Zsolta Simona, kde vo svojich vyhláseniach pred novinármi upozornil na situáciu s pozemkami v bývalom vojenskom obvode Javorina, navrhol presunúť rokovanie o novele zákona o pozemkových úpravách na apríl, čo Smer-SD odsúhlasil, poslanci teda o ňom budú diskutovať po prezidentských voľbách.
Zdroj: most-hid.sk

Zdielať: