Zsolt Simon: Kšeftuje poslanec Smeru Kondrót so štátnymi lesmi?

Zsolt Simon, podpredseda strany Most-Híd
Podpredseda Most-Híd poukázal na to, že v tendroch ohľadne nakladania s drevom bola úspešná aj spoločnosť, ktorá je prepojená na poslanca Smeru Maroša Kondróta.

„Tender na dopravu dreva vyhrala firma AF-Car Liptovský Mikuláš za 12,6 milióna eur, pričom ide o spoločnosť, ktorá sídli na rovnakej adrese, Okoličná 65, v Liptovskom Mikuláši – ako aj kancelária poslanca NR SR za Smer Maroša Kondróta,“ vysvetlil Zsolt Simon.

Informácie z internetovej stránky NR SR podľa Zsolta Simona potvrdzujú, že Maroš Kondrót má so spoločnosťou AF – Car podpísanú zmluvu. „Navyše, rodina Kondrótovcov má aj firmu Residence Company, s.r.o., jej majiteľmi sú Maroš Kondrót a Matej Kondrót. Majiteľ AF-Car pán Čenka spolu so svojou firmou a s Kondrótovcami figurujú v jednej spoločnosti a tou je Eurelax Liptovský Mikuláš s.r.o. sídliaca na rovnakej adrese ako AF-Car. V Eurelax s.r.o. podniká spoločne pán Kondrót s pánom Čenkom. Takáto konštelácia a prepojenie je skutočne záruka toho, že budete úspešní,“ zdôraznil Zsolt Simon a následne adresoval výzvu predsedovi vlády: „Vyzývam Roberta Fica, aby konal v tomto prípade rovnako ako v prípade pani Zvolenskej, tu sú dôkazy jednoznačnejšie.“

To, že kontrola v Štátnych lesoch Tatranského národného parku (TANAP), ktorá mala preveriť podozrenia zo svojvoľného prideľovania kalamitného dreva, nepotvrdila porušenie zákona, považuje podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon za medzinárodnú blamáž. 

Zsolt Simon ešte v októbri pripomenul, že prideľovanie kalamitného dreva v Poľsku, kde prideľovali drevo cez tender a cena dreva pri pni po súťaži bola na úrovni 55 eur za meter kubický, pričom na Slovensku sa rovnaké množstvo dreva predávalo za 25 eur pri pni. V tejto súvislosti vtedy zdôraznil, že lesy prideľujú drevo z tohtoročnej veternej kalamity, ako sa im páči, komu chcú, ako chcú a bez verejnej súťaže.

„Na každom kubíku predaného dreva Slovenská republika a občania tejto krajiny prichádzajú o 30 eur. Keď zoberiem, že kontrakt bol urobený na 140-tisíc kubíkov na slovenskej strane, tak je to cez 4,2 milióna eur, čo je cena štyroch CT prístrojov,“ upozornil exminister pôdohospodárstva, pričom podľa jeho ďalších slov aktuálny výsledok kontroly, že žiadny zákon porušený nebol a všetko je v poriadku preto, lebo Poliaci v poľskom TANAP-e nepredávajú drevo pri pni,  je len hra o slovíčka. „Ministerskej kontrole trvalo dva mesiace, aby zlegalizovala a kryla lacný predaj dreva,“ dodal Zsolt Simon.

Zdielať: