Zsolt Simon: Vláda vytvára priestor na korupciu, akú nepoznáme ani z čias komunizmu

Vládna novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku je škandalóznou vo viacerých smeroch.
 

 
Novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý minulý týždeň schválila vláda, podľa podpredsedu Most-Híd Zsolta Simona poškodí občanov Slovenska. Negatívne sa totiž dotkne práve tu žijúcich občanov, majiteľov poľnohospodárskej pôdy.
Novela nezohľadňuje lesnú pôdu
„Zámer vlády je len propagandou a nie ochranou. A trestom pre vidiek, ktorý nevolil Fica,“ povedal dnes pred novinármi Zsolt Simon. Podľa jeho slov je spomínaná novela škandalóznou vo viacerých smeroch. Vytvára totiž priestor pre korupciu, akú nepoznáme ani z čias komunizmu. A navyše, ako Simon upozorňuje, novela nezohľadňuje lesnú pôdu. „Žitný ostrov, Východoslovenskú nížinu či Trnavskú tabulu nedáme, ale Malé Karpaty, Malú Fatru, Veľkú Fatru či Nízke Tatry a Vysoké tatry aj so Slovenským Rudohorím, nech si kúpia zahraniční investori,“ vysvetlil Simon ako to má vlastne vyzerať v praxi po tom, ako vládna novela o nadobúdaní vlastníctva pôdy na Slovensku začne platiť.
Vlastníkom sa znehodnotí pôda
Zsolt Simon tvrdí, že novelou o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku vláda zvýhodní iba asi 10-tisíc poľnohospodárov a obmedzí práva zhruba dvom miliónom vlastníkom poľnohospodárskej pôdy.
„Vlastníkom sa znehodnotí pôda keď tú v obci bude môcť kúpiť iba jeden či dvaja záujemcovia. Keď je totiž v dedine len jeden alebo dvaja kupujúci, cena pôdy logicky klesne. Vláda okrem toho obmedzí svojich občanov, ktorí si si len tak nebudú môcť kúpiť pôdu ako investíciu mimo miesta, kde žijú,“ zdôraznil podpredseda Most-Híd.
Simon zároveň upozorňuje, že predávajúcim sa pri predaji pôdy zvýšia aj náklady, pretože budú musieť svoje ponuky povinne zverejňovať. „Je to rovnako absurdná situácia, ak by ste pri predaji bytu museli svoju ponuku povinne zverejniť na stránke ministerstva hospodárstva,“ prirovnal Simon.
Hrozba korupcie súvisí s rozhodovaním úradníkov
Spomínaný priestor pre korupciu vidí podpredseda strany Most-Híd v tom, že rozhodnutie či osvedčenie o možnosti poľnohospodársku pôdu predať konkrétnemu záujemcovi vydávajú úradníci z príslušných okresných úradov - pričom ide o rýdzo politické nominácie.
„Na toto rozhodovanie sa nevzťahuje zákon o správnom konaní a teda ak úrad osvedčenie vydať zamietne, vlastník pôdy sa môže obrátiť akurát tak na súdy. A potom má ešte možnosť úradníka jednoducho zrejme iba podplatiť, aby mohol svoj majetok predať tak, aby tým neporušil zákon,“ vyhlásil Zsolt Simon.
Pôdu bude naďalej možné bezproblémovo predať aj cudzincom
Ak si vláda Smeru myslí, že zamedzí predaju poľnohospodárskej pôdy cudzincom, veľmi sa podľa Simona mýli. „Stačí si založiť napríklad ´eseročku´, a zahraniční investori si budú môcť kúpiť pôdu cez kúpu obchodných podielov,“ naznačil Simon diery v legislatíve, ktorú vládna novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku nijako nerieši.
Podpredseda Most-Híd v tejto súvislosti upozornil aj na možné problémy s darovaním pozemkov a takisto na sporné situácie, ktoré môžu nastať pri prenajímaní pôdy. „Nájom na 25 -50 rokov sa rovná takmer vlastníctvu,“ dodal Simon.

Zdielať: