Zsolt Simon vyzýva Fica, aby zaujal k uránu konečne jasné stanovisko

Poslanec parlamentu a podpredseda Most-Híd Zsolt Simon vyzýva premiéra Roberta Fica, aby zaujal v otázke uránu konečne jasné stanovisko.
Fico navodzuje dojem, že chráni východ Slovenska
Simon chce, aby Fico povedal Košičanom pravdu a bojoval za nich rovnako, ako sa zasadzuje za U.S. Steel. Avizovanou snahou zachrániť pracovné miesta v U.S. Steel Košice navodzuje Fico dojem, že chráni východ Slovenska, uviedol pre agentúru SITA opozičný poslanec. "Pravdou však je, že tým odvádza pozornosť od druhého biznisu svojej vlády, a to zámeru ťažiť urán pri Košiciach," poznamenal. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísal memorandum o spolupráci s ťažobnou spoločnosťou a minister životného prostredia Peter Žiga opätovne predĺžil geologický prieskum, obaja sú Ficovi ministri. Premiér sa podľa Simona tvári, že zachráni 10-tisíc miest, no druhým biznisom "zatratí celé Košice".
Fico má buď problém s pamäťou alebo účelovo mení postoje
Predseda vlády podľa Simona vyhlasuje, že sa jeho vláda bude zasadzovať proti zníženiu skleníkových plynov do roku 2030. "Fico má buď problém s pamäťou alebo účelovo mení postoje tak, aby získal body do prezidentského súboja," dodal s tým, že fakty neoklame. Bola to podľa podpredsedu Most-Híd jeho prvá vláda, ktorá škandalózne predala emisie tak, že na tom niekto zarobil približne 50 miliónov eur. "Svojim terajším vyjadrením de facto potvrdil, že Slovensko by tie kvóty dnes potrebovalo. Keby do vlády nominoval odborníkov a nie obchodníkov, a keby nebolo kauzy emisie, zámer EÚ znižovať emisie by sa nás dnes takmer nedotkol," uzavrel pre agentúru SITA. Zsolt Simon dodal, že Robert Fico by si mal priznať, že za súčasnú situáciu nesie plnú zodpovednosť. Problematika skleníkových plynov, energetická cenová politika a problematika konkurencieschopnosti európskeho priemyslu boli predmetom sobotňajšieho rokovania predsedu vlády Roberta Fica a ministra životného prostredia s prezidentom spoločnosti U.S. Steel Košice George Babcokom. Ako uviedol Fico, o týchto otázkach budú lídri Európskej únie (EÚ) diskutovať aj na nadchádzajúcom marcovom summite v Bruseli – Stratégia únie vo vzťahu k ochrane klímy do roku 2030. "My napríklad nemôžeme súhlasiť s cieľom Európskej komisie, ktorá hovorí o 40-percentnej redukcii skleníkových plynov. Nemôžeme súhlasiť ani s tým, že bude stanovené presné číslo, koľko má byť elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov – návrh je 27 percent. Trváme na tom, aby bol obnovený trh s voľnými emisnými povoleniami. Tento názor nemá iba Vláda SR, ale začína sa presadzovať aj v okolitých krajinách,“ povedal Fico. Doložil, že spoločne s U.S. Steel Košice a Železiarňami v Podbrezovej budú konzultovať, ak budú k dispozícii prvé oficiálne návrhy s cieľom nájsť spoločné stanovisko, ktoré bude Fico prezentovať koncom marca na zasadaní Rady EÚ. Fico uviedol, že nemôžeme naslepo prijímať nejaké ciele, ktoré ohrozujú súťaživosť a schopnosť konkurovať regiónom mimo Európskej únie. "Teraz prvýkrát veľmi jasne kričíme viaceré krajiny. Nemôžu nám úradníci v Bruseli diktovať nejaké čísla, ktoré nezodpovedajú európskej realite. My nemôžeme byť číslo jedna v ochrane životného prostredia a poslední, pokiaľ ide o schopnosť vytvárať pracovné miesta, pokiaľ ide o schopnosť konkurovať. Toto je náš postoj, ktorý budem v Bruseli určite presadzovať,“ povedal. Doložil, že o tom neformálne rokovali krajiny V-4 a je tu veľká podpora všetkých štyroch krajín, podporujú to aj Rumunsko a Bulharsko. "To už je región, ktorý nebude môcť niekto len tak odignorovať,“ povedal Fico. Pokiaľ ide o ceny elektrickej energie pre podnikateľskú sféru, Fico uviedol, že prezidenta Babcoka informoval o krátkodobých cieľoch a dlhodobejších víziách vlády, no financie na podporu obnoviteľných zdrojov energie sú obmedzené.
Zdroj: SITA

Zdielať: